« Anasayfa | İslâm Kaynakları Kütüphanesi | İlahiler | Künye

Hayreddin Karaman İle Söyleşi: "Dindarlık Kesinti Kabul Etmez" / Saffet Köse - Mehmet Harmancı - Halil Uysal

Ali Osman Koçkuzu ile Söyleşi: "Hadisi/Sünneti ve Problemlerini Bilmeyen Kişiler, Öncelikle Klasiği İyi Hazmetmelidirler" / Saffet Köse - Mehmet Harmancı - Halil Uysal

Ahmet Turan Alkan İle Söyleşi: "Vaktiyle 'Hadimü'l-Harameyn' iken, Vizeli Bir Hacı Olmak..."

İhrama girmek dünyadan soyunmak gibi, ölmeden kefen giymek gibi ama bir tarafınızla hâlâ dünyaya bağlısınız; iki dünya arasındasınız. İhrama girmek çok etkiledi beni.

Devamı »

Hekimoğlu İsmail İle Söyleşi: "Ben Kur'an Okuyarak İnsan Oldum" / Rahime Sezgin

İnsanın vazifesi İslamiyet'i öğrenmek, anlamak, yaşamaktır. İslamiyet, Kur'an, hadisler ve insan beyninin toplamıdır. Birini çıkarınca İslamiyet ayağının biri kırılır.

Devamı »

Turan Koç İle Söyleşi: "Düşünce Varlıkla Buluştuğu Yerde Şiirleşir" / A. Ömer Yavuz-M. Derviş Dereli

Düşünce varlıkla buluştuğu yerde biraz şiirleşiyor gibi geliyor. Düşüncenin, tefekkürün varlığa açıldığı yerde, ister istemez şiirle karşılaşılıyor. Veya düşünce ile şiir bir noktada birleşiyorlar.

Devamı »

İsmail Lütfi Çakan İle Söyleşi: "İslam'ı Ciddiye Almak..." / İslam Doğan

Biz vahiy öncelikli bir dünyanın insanlarıyız. Akıl, vahyi anlamak ve yorumlamakla mükelleftir. Vahyin yerine geçip kural koymakla mükellef değildir. Bu haddini aşmak olur. Yani akılcılarla, bugünkü ifadeyle seküler hayatı önceleyenlerle, dini gerçekleri önceleyenler arasındaki fark da buradan kaynaklanır..

Devamı »

Ali Ulvi Kurucu İle Söyleşi: "Sizler Kabul Olmuş Duâlarımsınız" / Mehmet Gündem

Dua... Ruhun ifadesidir. Söz âleminde ifadesini bulamayan meyiller, aşklar dua halinde ifade edilir. Dua gönülden gelen, ruhtan gelen çağlayandır. Ramazan...
Ruhumuzun bahar mevsimi, diriliş ayı.

Devamı »